Difference between revisions of "Orexin B"
m |
m |
||
| Line 6: | Line 6: | ||
|- | |- | ||
| Synonyms | | Synonyms | ||
| − | | - | + | | Hypocretin-2 |
|- | |- | ||
| Determination type | | Determination type | ||
Revision as of 11:47, 12 September 2008
| Template:Infobox header| Orexin B | |
|---|---|
| Substrate peptide name | Orexin B |
| Synonyms | Hypocretin-2 |
| Determination type | In vitro |
| Source | Homo sapiens |
| Subcellular localization | Excreted |
| Swissprot ID | O43612 |
| Reactive glutamines | Q8, Q12 |
| Reactive lysines | - |
| Substrate sequence | GPPGLQGRLQRLLQA |
| Structure | 1CQ0 |
| Surface accessibility | |
| Disorder prediction | IUPred |
| Reference | PMID:18761350 |
| Notes | |
| Template:Infobox header | |