Difference between revisions of "Thymosin beta 4"
m |
|||
| Line 2: | Line 2: | ||
! {{infobox header}}| '''{{PAGENAME}}''' | ! {{infobox header}}| '''{{PAGENAME}}''' | ||
|- | |- | ||
| − | | align="center" colspan="2" bgcolor="#ffffff" | [[Image: | + | | align="center" colspan="2" bgcolor="#ffffff" | [[Image:Thymosin.JPG|200px|{{PAGENAME}}]] |
|- | |- | ||
| Substrate peptide name | | Substrate peptide name | ||
| Line 24: | Line 24: | ||
|- | |- | ||
| Reactive glutamines | | Reactive glutamines | ||
| − | | [[ | + | | [[TG2 reactive residues (Thymosin)|Q23, Q36]] |
|- | |- | ||
| Reactive lysines | | Reactive lysines | ||
| − | | [[ | + | | [[TG2 reactive residues (Thymosin)|K38]] |
|- | |- | ||
| Substrate sequence | | Substrate sequence | ||
Revision as of 08:14, 31 August 2007
| Template:Infobox header| Thymosin beta 4 | |
|---|---|
| Substrate peptide name | Thymosin beta 4 |
| Synonyms | - |
| Determination type | In vitro |
| Source | Bos taurus |
| Subcellular localization | Cytosol
Plasma |
| Swissprot ID | P62326 |
| Reactive glutamines | Q23, Q36 |
| Reactive lysines | K38 |
| Substrate sequence | KKTETQEKNPL
KETIEQEKQAGES |
| Structure | 1HJ0 |
| Surface accessibility | ASAView pdf
ASAView txt |
| Disorder prediction | IUPred |
| Reference | PMID:10611475 |
| Notes | |
| Template:Infobox header | | |