Difference between revisions of "Glucagon"
m |
|||
| Line 23: | Line 23: | ||
|- | |- | ||
| Reactive glutamines | | Reactive glutamines | ||
| − | | [[ | + | | [[TG2 reactive residues (Glucagon)|Q3, Q20]] |
|- | |- | ||
| Reactive lysines | | Reactive lysines | ||
Revision as of 12:18, 30 August 2007
| Template:Infobox header| Glucagon | |
|---|---|
| Glucagon | |
| Substrate peptide name | Glucagon |
| Synonyms | - |
| Determination type | In vitro |
| Source | Homo sapiens |
| Subcellular localization | Extracellular; plasma |
| Swissprot ID | P01275 |
| Reactive glutamines | Q3, Q20 |
| Reactive lysines | - |
| Substrate sequence | HSQGTFTS
DSRRAQDFVQW |
| Structure | 1GCN |
| Surface accessibility | ASAView pdf
ASAView txt |
| Disorder prediction | IUPred |
| Reference | PMID:6101332 |
| Notes | |
| Template:Infobox header | | |